Kaip apšvietimas veikia apetitą: ekspertų patarimai kavinių ir restoranų savininkams

Tiek dar tik planuojantys kurti savo maitinimo įstaigą, tiek sėkmingų kavinių ir restoranų šeimininkai tikisi, kad jiems pavyks sukurti jaukią aplinką, kurioje svečiai mėgausis maistu, leis daug laiko ir su malonumu grįš bei rekomenduos vietą savo pažįstamiems. Tačiau siekiant palepinti savo klientų skonio receptorius, pasamdyti gerą virtuvės šefą nepakanka. Apetitą ir kitus pojūčius stipriai veikia ir aplinka.

Kruopščiai kurdami savo kavinės, užkandinės ar restorano interjerą, atsakingai priimkite ir apšvietimo sprendimus. Kviečiame susipažinti su interjero dizainerių ir apšvietimo specialistų patarimais, kaip pasirinkti apšvietimą, kuriame Jūsų patiekalai ne tik dailiai atrodytų ant stalo, bet ir didintų svečių apetitą bei malonumo pojūtį.

Ryšys tarp šviesos kiekio ir alkio jausmo yra stipresnis nei daugeliui mūsų atrodo. Naujausi tyrimai rodo, kad apetitą veikia ne tik interjere vyraujančios spalvos bei stalo dekoro stilius, bet ir apšvietimas. Logiška, kad jei norą valgyti veikia spalvos, apšvietimo atspalviai taip pat užima svarbų vaidmenį siekiant norimo efekto viešojo maitinimo įstaigose. Tačiau mūsų nuotaiką, pojūčius ir poreikius formuoja ne tik spalvos, bet ir šviesos intensyvumas.

Apšvietimas ir kalorijos

Tinkamos temperatūros (būtent šviesos temperatūra lemia, kokio atspalvio šviesa sklis) apšvietimas gali paskatinti suvartoti daugiau kalorijų. Tad jei norite, kad svečiai suvalgytų daugiau, rinkitės melsvo atspalvio šviesą. Būtent ši spalva sukelia didesnį alkį, o šiam efektui pasiekti reikia maždaug 15 minučių. Mokslininkų teigimu, net po valgio, šis poveikis išlieka apie 2 valandas.

Apšvietimas ir kalorijos

Čikagos universiteto tyrėjai taip pat nustatė, kad apšvietimas tiesiogiai veikia ir mūsų nusiteikimą. Eksperimente dalyvavę ligoniai, kurie valgė patalpoje įjungus melsvo atspalvio apšvietimą, suvartojo daugiau kalorijų. Taip pat apetitą pažadinti padeda ir žalsvos bei gelsvos spalvos šviesa. Būtent todėl nemažai restoranų renkasi būtent šios gamos apšvietimą, taip tikėdamiesi padidinti pardavimus.

Oranžinė šviesa ir smegenų veikla

Oranžinio atspalvio apšvietimas ne tik stimuliuoja alkio jausmą, bet ir yra palankus sveikatai, padeda smegenims geriau funkcionuoti. Taigi norėdami įrengti interjerą, kur svečiai jaustųsi ne tik jaukiai, būtų maloniai nusiteikę, bet ir siekdami sukurti sveikatai palankią aplinką, planuodami apšvietimą, neignoruokite oranžinės spalvos.

Apetitą mažinantys šviesos atspalviai

Turėkite omenyje, kad apšvietimas gali ne tik padidinti, bet ir sumažinti apetitą. Tad restoranams bei kavinėms, vengiant nuostolių, nerekomenduojama pilka šviesa, nebent ją naudotumėte tik baro zonoje, rūkymui skirtoje erdvėje ar kitose patalpose, kurios nėra skirtos valgymui. Panašų alkio mažinimo efektą turi ir tamsus, juodų bei rudų atspalvių apšvietimas.

Tokį spalvų ir šviesos poveikį lemia organizme išsiskiriantys hormonai, tiesiogiai veikiantys nuotaiką. Šviesios patalpos mus gerai nuteikia ir skatina apetitą, tuo tarpu blankus apšvietimas slopina energiją, tad mažiau norisi ir valgyti. Tad norint, kad lėkštės būtų tuščios, o klientai norėtų paragauti kuo daugiau patiekalų iš jūsų siūlomo meniu, svarbu tinkamai parinktas bendrasis apšvietimas (melsvas arba žalsvas) bei malonią atmosferą kurianti foninė muzika.

Apšvietimo tipai

Įrengiant ar atnaujinant restoraną, specialistai rekomenduoja tarpusavyje derinti tris pagrindinius apšvietimo tipus – bendrąjį, funkcinį ir akcentinį, dekoratyvųjį apšvietimą. Bendrasis apšvietimas užtikrina, kad pakaktų šviesos visoje patalpoje, kad būtų patogu judėti.

Funkcinis apšvietimas sutelkia šviesą ten, kur jos labiausiai reikia. Ryškesnė šviesa būtina ne tik virtuvėje, kur vyksta susikaupimo ir atidumo reikalaujantys gamybos procesai. Ji gali būti naudinga ir restorano salėje. Pakabinami šviestuvai ar stalo žibintai padės svečiams patogiai skaityti meniu ir rinktis patiekalus.

Akcentinis apšvietimas suteikia erdvei charakterį ir padeda nukreipti svečių žvilgsnį į objektus, kurie, jūsų nuomone, turėtų būti dėmesio centre. Galite papildomai apšviesti meno kūrinius, lentas, ant kurių rašote dienos patiekalus ar specialius pasiūlymus, taip pat tai gali tapti ir žaismingu interjero elementu, apšviečiant akvariumą, vandens sieną, augalus ar spalvotus butelius ant baro.

Šviesos intensyvumas ir bendra nuotaika

Pasirinktas šviesos ryškumas gali turėti lemiamą įtaką bendrai kuriamos vietos atmosferai – pritraukti klientus arba juos atbaidyti. Prislopintas apšvietimas nuteikia atpalaiduojančiai, kuria intymią atmosferą ir skatina likti ilgiau. Daugelį vilioja romantiška vakarienė prie žvakių šviesos. Vis tik prabangiuose, aukšto lygio restoranuose bus pasirūpinta, kad žvakėms kuriant nuotaiką, šviesos nestigtų ir būtų patogu bei saugu tiek rinktis patiekalus, tiek valgyti. Tad dažniausiai naudojamas ir papildomas apšvietimas – lubinės lempos su šviesos ryškumo reguliavimo funkcija (dimeriais) ir daug akcentinių šviesų. Prislopinta šviesa suteikia privatumo, leidžia svečiams jaustis jaukiai savo kompanijoje ir atsiskirti nuo ryškesnėse erdvėse, pavyzdžiui prie baro, įsitaisiusių kitų klientų.

Tuo tarpu ryškus apšvietimas labiau stimuliuoja, padeda išlikti žvaliems ir dėmesingiems. Daugiau šviesos reikia vietoms, kuriose lankomasi siekiant pasisemti energijos – sveikų kokteilių barams, kavinėms bei šeimos restoranams. Šį efektą padeda pasiekti ir dideli langai bei daug natūralios šviesos, tačiau tamsiu paros metu būtina pasirūpinti ir dirbtine šviesa. Tam puikiai tiks proporcingai lubose paskirstyti įleidžiami bei pakabinami šviestuvai.

Apšvietimas pagal paros metą

Planuodami apšvietimą, apgalvokite, kokios bus jūsų maitinimo įstaigos darbo valandos ir kokią nuotaiką siekiate sukurti skirtingu paros metu. Jei garsėjate sočiais pusryčiais ar gardžiais blynais, greičiausia daugiausia lankytojų sulaukiate ryte ar perpiet ir jūsų vietai nelabai tiks romantiškas apšvietimas, naudojamas aukšto lygio restoranuose, kur žmonės renkasi lėtoms vakarienėms prie taurės vyno. Jei siekiate universalumo ir svečių laukiate visą dieną, pasistenkite apšvietimą suplanuoti taip, kad galėtumėte keisti jo intensyvumą.

Pusryčiai – ankstyvu metu rekomenduojama rinktis ryškų apšvietimą. Rytiniams klientams svarbu pasistiprinti ir žvaliai nusiteikti dienos darbams. Dažnai prie kavos puodelio ir savo bandelės ar omleto, ryto žmonės perverčia laikraščius, domisi naujienomis. Idealu, jei tokiu metu į patalpas patektų kuo daugiau natūralios šviesos.

Pietūs – vidurdienį ir kiek vėliau apšvietimas turėtų būti saikingas. Intensyvesnis apšvietimo lygis rekomenduojamas greito maisto užkandinėms ir prekyvietėms, kur žmonės nori greitai įsigyti užkandžių išsinešimui ir retai kada prisėda pietauti vietoje. Paskaičiuota, kad tinkamas apšvietimas gali netgi pagreitinti srautus ir užimčiausiu dienos metu padėti aptarnauti klientus greičiau.

Vakarienė – maitinimo vietos, kurių pagrindinis pajamų srautas generuojamas būtent per vakarienę, dažniausiai stengiasi sukurti atpalaiduojančią atmosferą. Tai galioja tiek vidutiniams, daugeliui prieinamiems, tiek itin prabangiems, aukšto lygio restoranams. Būtent vakare daugelis žmonių yra laisvesni, tad po darbų gali skirti daugiau laiko lėtoms vakarienėms ir maloniems pašnekesiams su bičiuliais, šeima ar verslo partneriais. Tai populiariausias laikas, kai daugiausia žmonių renkasi palepinti save ir valgyti ne namuose. Kuo malonesnę, jaukesnę aplinką pavyks sukurti, tuo didesnė tikimybė, kad svečiai jūsų restorane norės praleisti daugiau laiko ir išleis daugiau pinigų ne tik pagrindiniams patiekalams, bet ir gėrimams, užkandžiams, desertams, taip padėdami jums ne tik išlikti konkurencingais šiandienos rinkoje, bet ir dirbti pelningai.

Taigi, apibendrinant verta priminti, kad apšvietimas yra vienas svarbiausių restoranų bei kavinių interjero sudedamųjų dalių. Tinkamai priimti, profesionalūs ir ilgalaikiai apšvietimo sprendimai gali padėti kurti gerąją klientų patirtį – sukurti komfortišką, jaukią aplinką, be to, apšvietimas veikia apetitą, tad tinkamas pasirinkimas gali paskatinti klientus išleisti daugiau, jiems to nė nejaučiant. Planuojant apšvietimą tikrai neverta skubėti, rinktis pigiausius šviestuvus ar abejotinos kvalifikacijos specialistus. Netinkamas apšvietimas – per tamsus, per ryškus ar netinkamo atspalvio – gali nuvilti ir atbaidyti klientus ir nutolinti jūsų svajonę tapti lankoma, sėkminga, pelninga maitinimo vieta.